Mire jó a decidim?
Komponensek
A Decidim összetevői olyan részvételi mechanizmusok, amelyek aktiválódnak és konfigurálódnak a különböző részvételi terek vagy alterületek (folyamatok, testek munkacsoportjai stb.) Számára.
Javaslatok
A javaslatok a Decidim legfontosabb összetevői. A javaslatok a stratégiai terv, a rendelet, a beruházási terv, a jogszabályi változás vagy bármely más minimális döntésegység bármely eleme lehetnek. A pályázatokat a következő típusú alkotók bármelyike teheti meg: a platformot kezelő szervezet (például egy helyi hatóság); regisztrált résztvevők; a megbeszélés vagy a kollektív tanácskozás eredményeképpen egy találkozóból származhatnak, vagy egy gyűlés vagy testület vagy egy, a platformon nyilvántartásba vett szervezet által generálható. Ezeket közvetlenül vagy közösen is létrehozhatják, és módosíthatók. A javaslatokat egy vagy több szerző, egy cím, szöveges tartalom és kategória határozza meg. Ezek tartalmazhatnak képeket, földrajzi elhelyezkedést és kísérő fájlokat is.
Miután közzétették a javaslatot, moderált állapotba kerülhet (ha valaki ilyen címkével ellátja, és meghatározza a moderálás okát), és azt akár a szerző is visszavonhatja.
Az adminisztrációs panelen lévő javaslatok különböző kritériumok szerint rendezhetők, belső megjegyzésekkel kommentálhatók (anélkül, hogy ezeket a nyilvánosság észrevenné), valamint JSON vagy CSV formátumban letölthetőek (kompatibilisek a táblázatkezelő szoftverrel), újra kategorizálhatók vagy más részvételi térre helyezhetők át. Ezenkívül a javaslatok elfogadhatóak, elutasíthatók vagy értékelő állapotban tarthatók.
A javaslatokhoz kapcsolódó egyéb funkciók:
Verzióvezérlés: ez lehetővé teszi, hogy nyilvántartást vezetjen a javaslaton végrehajtott összes változtatásról, valamint a kódgenerálásról, hogy ellenőrizze a javaslat integritását.
A hasonlóságok felderítése: Ez lehetővé teszi, hogy bárki új javaslatot készítsen a platformon korábban előállított hasonló megoldások megtalálására, ezzel elkerülve a párhuzamosságokat.
Kapcsolódás a javaslatok között: a benyújtott javaslatok összekapcsolhatók a megjegyzések részben található hivatkozásokkal, a kapcsolódó javaslatokat kártyákként és az új kapcsolat létezéséről szóló értesítésekkel.
Támogatási javaslat: a résztvevők támogathatják a javaslatokat.
A javaslatok jóváhagyása: a résztvevők és a kollektívok támogathatják a javaslatokat, és az ilyen nyilvános jóváhagyást a javaslatban mutatják be, a támogatók követői értesítést kapnak arról, hogy a követett pályázat jóváhagyta a javaslatot.
A javaslatok módosítása és visszavonása: a javaslat szerzője módosíthatja és / vagy visszavonhatja azt a támogatási szakasz megnyitása előtt.
Módosítja: bármely résztvevő szerkesztheti a javaslat szövegét, és egy módosítási módban létrehoz egy al-javaslatot (mint a Pith Request-t Githubban). Ez az al-javaslat összegyűjtheti a jóváhagyásokat és támogatásokat. Emellett a javaslat szerzője elfogadhatja vagy elutasíthatja a módosítást (vagy az al-javaslatot). Ha egy al-javaslatot elutasítanak, szerzője hivatalos javaslattá alakíthatja át.
A javaslat létrehozása varázsló: A javaslat létrehozásakor a résztvevő a folyamat közzétételét követően különböző lépésekre bontott folyamatot, kontextusos segítséget és előnézetet kísér.
Együttműködési tervezet a javaslatokhoz: A Decidim lehetővé teszi az együttműködést és a javaslatokkal való társ-létrehozást. A következő jellemzőket tartalmazza:
Rengeteg vázlat létrehozása számos szerzővel.
Az együttműködési tervek listája
Megjegyzések a tervezetekben
Segítség kérése és más munkatársak segítségének elfogadása
Részvételi szövegek
A részvételi szövegeket úgy határozzák meg, mint a teljes szövegű dokumentumot alkotó rendezett ajánlatok gyűjteményét. A szövegben való részvétel az azt alkotó javaslatokkal való kölcsönhatásból ered. Ez az összetevő alapvetően három műveletet tesz lehetővé:
Szövegdokumentum lebontása rendezett javaslatokból egy dokumentumból ODT, XDOC, MarkDown és HTML formátumban. Ha a szöveget szekciókban és alszakaszokban strukturálják, a megrendelt javaslatokat az alsóbb alszakaszból kell létrehozni; ha a szöveg nem strukturált, a szöveg minden egyes bekezdésére javaslatot készítenek. Az interfész lehetővé teszi a javaslatok újbóli szerkesztését, egyesítését, elkülönítését, adott címeket stb.
A javaslatok egységes szövegbe foglalása: egy sor javaslat alapján ezek megrendelhetők és egységes és letölthető szöveget hozhatnak létre.
A javaslatokból álló dokumentumok megtekintése és kölcsönhatása: A javaslatok összessége egységes szövegként jelenik meg, és módosítható, vagy megjegyzések fűzhetők hozzá a tartalékhoz.
Eredmények
Az eredmények olyan javaslatok (vagy javaslatok módosításai), amelyek a Decidim-ben hozott döntés eredménye, akár közvetlenül (szavazati rendszer alkalmazása következtében), akár találkozók, közgyűlések vagy a szakértő vagy a felelős vezetőcsoport által előidézett eredmények miatt. döntéshozatali terület kialakítása a platform irányításával.
Az eredmények összetevője lehetővé teszi a hivatalos válaszok kezelését az összes benyújtott javaslat esetében: azzal a céllal, hogy elutasítsák vagy elfogadták a javaslatot, és milyen eredményt kaptak a javaslat elfogadásakor.
Az eredmények metaadatokat gyűjtenek az eredménybe beépített javaslatok nyomon követhetőségéről, valamint azokról az ülésekről, ahol azokat megvitatták, vitatták meg, illetve létrehozták (az ezen üléseken résztvevők) és a kapott jóváhagyásokat.
Elszámoltathatóság: monitoring eredmények
Az eredmény-felügyeleti komponens lehetővé teszi az eredmények projektekké történő átalakítását, illetve projektek vagy alprojektek szerinti bontását. Ezen projektek mindegyike részletesen leírható, és lehetővé teszi a végrehajtási státusz meghatározását a 0% -os végrehajtástól 100% -ig terjedő szakaszokban. A felügyeleti összetevő lehetővé teszi a platform látogatóinak, hogy megtekinthessék az eredmények és a projektek végrehajtásának szintjét (átfogó, kategóriák és / vagy alkategóriák szerint). Az eredmények, projektek és állapotok frissíthetők CVS-en keresztül, vagy manuálisan az adminisztrációs felületen.
Támogatás / szavazatok és jóváhagyások
A résztvevők támogathatják a javaslatokat. Az ilyen jóváhagyások szavazatként, aláírásként, jóváhagyásként vagy bármilyen más formátumban értelmezhetők, amelyek a politikai akaratnak megfelelően pozitív megállapodást mutatnak.
Számos támogatási / szavazási és irányítási rendszer van erre a Decidimben. A legegyszerűbb mód a jóváhagyások aktiválása, hogy a résztvevők egyetlen jóváhagyást nyújtsanak be minden egyes általa kívánt javaslathoz, anélkül, hogy korlátoznák a szavazásra kerülő javaslatok számát. Alternatívaként a szavazatok száma korlátozható (pl. 10 résztvevőenként).
Az adminisztrációs panelről lehetőség van a szavazási eredmények megjelenítési beállításainak konfigurálására a szavazási időszak alatt vagy után.
A részvételi költségvetések szavazására egy külön formanyomtatvány van, amely lehetővé teszi a résztvevők számára, hogy a szóban forgó költségvetéssel egyenértékű összeg "kiadásával" szavazzanak a javasolt projektek között. A szavazatok számát itt korlátozza a kiválasztott projektek összege.
Hozzászólások
A megjegyzések egy speciális összetevő, amely általában egy másik összetevőhöz kapcsolódik (javaslatok, megbeszélések és viták, eredmények, találkozók stb.), Hogy egy kérdésben vagy javaslatban tanácskozási folyamatot lehessen végezni.
A Decidim megjegyzési rendszerét úgy tervezték, hogy ösztönözze a tanácskozást. Az első szintű észrevételek a vita tárgyát illetően az alábbiak szerint osztályozhatók: Kedvező, ellen vagy semleges. A megjegyzések beilleszthetők az alfejezet kommentárszálaiba, és szavazhatnak. A Decidim lehetővé teszi az észrevételek rangsorolását a kedvező vagy ellenzők, időrendi sorrendben és a szavazatok száma szerint.
Tájékoztató oldalak
Ez egy html tartalmú oldal és egy cím, amely megjelenik a résztvevő terek belső menüjében. Itt lehet beágyazni a képeket, videókat és gazdag szöveget.
Beszélgetések és viták
A rendszergazdák vagy a résztvevők által felvetett kérdésekről és konkrét kérdésekről viták és viták indíthatók.
Felmérések
A felmérés összetevője lehetővé teszi a felmérések tervezését és lefolytatását, valamint az eredmények vizsgálatát, feldolgozását és megjelenítését a különböző részvételi terekben elvégzendő felmérésekhez.
Felmérés konfigurációs eszköz: lehetővé teszi az adminisztrátorok számára, hogy kérdéseket és válaszokat hozzanak létre (nyitott, teszttípusok, többszörös kiválasztás stb.) És indítsák el a felmérést, valamint letölthessék a válaszokat CSV formátumban.
Felmérési felület a résztvevők számára: lehetővé teszi a résztvevők számára, hogy válaszoljanak a felmérési kérdésekre.
Személyes találkozók
Ez az összetevő lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy összehívják a találkozókat, hozzáadják őket egy földrajzi elhelyezkedésű naptárhoz, töltsék fel az ülések jegyzőkönyveit, vitát, hozzanak létre találkozókkal kapcsolatos javaslatokat (megjelölve a javaslat kollektív jóváhagyásának típusát), rögzítsék a résztvevők számát, feltöltsenek fotókat az ülést és a találkozót egy térben kategorizálja.
A találkozók konfigurációs beállításai a következő alapterületeket tartalmazzák: Cím; leírás; cím; elhelyezkedés; Helyi tanácsok; kezdési és befejezési idő; hatálya; kategória és maximális ülőhely-kapacitás.
Tartalmazza a következő fejlett területeket is: természet (nyilvános, nyitott, zárt); szervező csoport; a megbékélési tér létezése; alkalmazkodás a funkcionális sokszínűségű emberekhez; a szimultán fordítás létezése; az ülés típusa (informatív, kreatív, tanácsadó, döntéshozatali, értékelő, számlavezető stb.).
A részvételi térre (egy meghatározott folyamatra vagy összeszerelésre) vonatkozó találkozók a térképen megjeleníthetők, és dátum vagy kategória szerint rendezhetők. Emellett a találkozók naptár módban is megjeleníthetők, lehetőségük van arra, hogy mobil naptárba vagy más alkalmazásokba exportálják őket.
Az értekezlet összetevőjének néhány speciális funkciója a következő:
Regisztrációs és részvételi rendszer:
Ez lehetővé teszi a regisztrálás típusának kezelését (nyílt és automatikus, zárt és csak bizonyos típusú résztvevők számára hozzáférhető, stb.), A résztvevők számára rendelkezésre álló helyek számának megállapításához, hely fenntartásához, kézi regisztrációhoz, meghívók küldéséhez , hogy meghatározzák azokat a feltételeket, amelyeket el kell fogadni az értekezleten való részvételhez (pl. képi jogok kiadása), valamint a résztvevők jelenlétének regisztrálását.
Lehetővé teszi a résztvevők számára, hogy regisztráljanak egy értekezletre, kérjenek családi egyeztetési szolgáltatást (játszószoba, gyermekgondozási hely), és akkreditációs kódot szerezzenek az ülésen való részvételre.
Azok a regisztráltak, akik részt vettek az ülésen, különleges hozzáféréssel rendelkeznek, amely lehetővé teszi számukra, hogy értékeljék az értekezletet, vagy megjegyzéseket tegyenek, stb.
A résztvevők vagy az adminisztrátorok értesítéseket kaphatnak a regisztrációs időszak nyitásairól, a regisztrációs helyek számáról, az ülések emlékeztetőiről és a jegyzőkönyvek közzétételéről.
A napirendek kezelése: lehetővé teszi az ülések időtartamának meghatározását, a napirendi pontok és alpontok, cím, tartalom és becsült időtartam létrehozását. A résztvevők napirendi pontokat javasolhatnak.
Az ülés jegyzőkönyveinek elkészítésének, közzétételének és érvényesítésének rendszere [FONTOS MEGJEGYZÉS: Ez jelenleg másként működik]:
A jegyzőkönyveket videó, audio vagy szöveges formátumban lehet feltölteni.
A szöveges módban lévő jegyzőkönyvek egy Decidimbe integrált együttműködő íróasztalhoz kapcsolódnak.
A jegyzőkönyv négy előkészítési szakaszon megy keresztül: 1. Együttműködés az ülésen; 2. A jegyzőkönyv hivatalos tervezetének elkészítése; 3. tervezet-módosítási szakasz; 4. A jegyzőkönyv közzététele és végleges ellenőrzése.
A megjegyzések összetevőjének használatával jegyzőkönyvet lehet kommentálni.
A kísérő dokumentumok hozzáadhatók a jegyzőkönyvekhez is.
Automatikus összehívás: az ellenőrzött résztvevők közvetlenül a platformon összehívhatják az üléseket, bizonyos számú más résztvevő támogatásával, az ülés nyilvánosan aktiválódik, és a résztvevők összehívása az adminisztrációs panelhez csatlakozik [FONTOS: még nem valósult meg]
Találkozók megjelenítése és exportálása: a találkozók térkép módban (terek vagy általában a platformon) vagy naptár módban jeleníthetők meg, és napirend menedzserekbe (iCalendar formátumban) exportálhatók.
Konferenciák
A konferenciákat olyan találkozók sorozataként határozták meg, amelyek több sajátossággal rendelkeznek (interaktív és letölthető program, regisztrációs rendszer, részvételi igazolások létrehozására szolgáló rendszer és / vagy oklevelek).
A Decidim rendelkezik egy konfigurációs és konferenciaoldal generátorral, amely lehetővé teszi egy belső webhely létrehozását konferenciákon, amelyek egy részvételi folyamathoz vagy egy másik részvételi térhez kapcsolódnak.
A konfigurációs beállítások a következők:
Az interaktív program létrehozásának lehetősége (ahol vendégelőadók vannak, nevüket, pozíciójukat, szervezetüket, kis életrajzukat és más weboldalakra mutató hivatkozásokat tartalmazzák).
E-mail meghívók.
Automatikus oklevelek létrehozása azoknak, akik ezt kérik, egy rendszergazda által ellenőrzött támogatási panelen keresztül.
A programban és a dokumentumokban található linkek az esemény videó és anyagok platformjához.
Automatikus linkek a rendezvényt lefedő digitális média weboldalakhoz.
A társadalmi hálózatokon keresztüli események követésének képessége (pl. Twitter-hírcsatorna beillesztése).
Blogok
A blogok olyan összetevők, amelyek lehetővé teszik a hírek létrehozását és megjelenítését időrendi sorrendben. A blogbejegyzések egy másik típusú tartalom, és részvételi helyhez kell kapcsolódniuk. A blogbejegyzések a platform tartalmának osztályozási rendszeréhez kapcsolódnak. A blogbejegyzésekkel kapcsolatos megjegyzéseket úgy fogják kezelni, mint a platform egyéb megjegyzéseit, a fent leírtak szerint.
Hírlevél
A Decidim olyan funkcióval rendelkezik, amely lehetővé teszi, hogy a felhasználó hírlevél (e-mail) küldjön a platformon regisztrált mindenkinek, aki a felhasználási feltételek mellett megállapodott erről az információs hírlevélről. A személyre szabott e-maileket közvetlenül a felhasználó nevére küldi a felhasználó által alapértelmezés szerint kiválasztott nyelven.
A résztvevők automatikusan és közvetlenül képesek lesznek leiratkozni az e-mailen keresztül, ha rákattint egy linkre, és a hírlevél által generált látogatások számát is nyomon követheti.
Keresőmotor
A keresőmotor lehetővé teszi a résztvevők számára, hogy az összes platform indexelhető tartalmában keresést végezhessenek, mind általánosan, mind konkrétan, egy konkrét részvételi folyamaton belül vagy összetevőiben (javaslatok, eredmények, stb.) A speciális keresések révén.
A keresési eredményekből böngészhető és szűrt oldalak típusuk szerinti tartalmakat mutatnak, és az általuk meghatározott prioritás szerint rendezik (pl. Először a szerelvények belsejében található kifejezéseket, majd a részvételi folyamatokat).
Sorsolások
Ez az összetevő lehetővé teszi, hogy véletlenszerűen számos javaslatot válasszon egy sor javaslattól (vagy egy javaslaton belül egy csoporton belül), hogy maximalizálja a véletlenszerűség garanciáit és elkerülje az adminisztrátor által az eredmények manipulációját.